Poczuj się lekko
na święta!

Wraz z pierwszą gwiazdką rozpoczyna się świąteczna kolacja. Najpierw składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, a następnie kosztujemy każdej z dwunastu wigilijnych potraw.

KONKURS!

Stwórz kolaż z wigilijnych potraw, które na pewno znajdą się na Twoim stole. Podaj trzy sprawdzone sposoby by poczuć się lekko po świątecznej uczcie.

Biorę udział »

Święta bez niespodzianek

7 sposobów na wzdęcia. Sprawdź!

art-03-foto-top

Ta krępująca dolegliwość potrafi zepsuć niejedną imprezę czy rodzinne spotkanie. Objawia się przykrym uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej, najczęściej po jedzeniu, a także bolesnymi skurczami jelit. Skąd się biorą wzdęcia? Ich przyczyną jest gromadzenie się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym. Podpowiadamy, jak pozbyć się tej uciążliwej przypadłości. Sprawdź nasze sposoby!

SPOSÓB 1 – Ogranicz produkty wzdymające

Staraj się unikać pożywienia, które ma właściwości gazotwórcze. Niektóre produkty są ciężkostrawne z założenia, można zaliczyć do nich rośliny kapustne i strączkowe, a więc fasolę, brukselkę, brokuły, kalafior, kalarepę. Zwiększonej produkcji gazów sprzyjają surowe potrawy oraz owoce, np. czereśnie. Obciążyć układ pokarmowy może także cebula, zwłaszcza smażona.

SPOSÓB 2 – Wybieraj produkty chude i gotowane

Postaraj się unikać potraw tłustych oraz smażonych, gdyż sprzyjają produkowaniu dwutlenku węgla
– sprawcy bolesnych skurczów jelit. Nie spowodują dyskomfortu posiłki przygotowane na parze, gotowane i duszone.

SPOSÓB 3 – Zrezygnuj z napojów gazowanych

Unikaj napojów z bąbelkami. Zawarte w nich gazy z pewnością nie będą obojętne dla twojego układu pokarmowego, mogą natomiast powodować częste odbijanie się oraz gazy. Podobne działanie mają musujące wino, oranżada i szampan. Staraj się również nie pić napojów przez słomkę, dzięki temu ograniczysz ilość połykanego wraz z piciem powietrza.

SPOSÓB 4 – Pij napary z ziół

Przywróć równowagę w przewodzie pokarmowym pijąc herbatki ziołowe. Świetnie sprawdzi się napar z: kminku, rumianku, liści laurowych, kopru włoskiego, kwiatu nagietka, dziurawca. Najlepiej sprawdź wcześniej, który napar z ziół smakuje Ci najbardziej. Pamiętaj, żeby nie pić gorących napojów, gdyż odruchowo starając się je ochłodzić jednocześnie wpuszczasz dużo powietrza do przewodu pokarmowego.

art-03-foto-bottom

SPOSÓB 5 – Zwiększ aktywność fizyczną

Po posiłku postaraj się wstać i pochodzić, być może nawet udać się na półgodzinny spacer. Nie ucinaj sobie drzemki, bo w ten sposób obciążysz układ pokarmowy. Ruch zaś poprawi przemianę materii i przyspieszy procesy trawienne!

SPOSÓB 6 – Skup się na jedzeniu

Gdy jesz w pośpiechu rozmawiając w trakcie wraz z kęsami pożywienia łykasz dużo powietrza, które potem gromadzi się w jelitach. Dlatego postaraj się dokładnie gryźć i żuć każdy kęs. Jedz powoli i spokojnie, przełykaj pokarm. Uważaj, żeby nie mówić z pełnymi ustami. To zasady dobrego wychowania, ale też skuteczne metody zapobiegania wzdęciom.

SPOSÓB 7 – Miej w zanadrzu simetikon

Leki zawierające simetikon są dostępne bez recepty. Mogą przynieść szybką ulgę uwalniając od wzdęć oraz uczucia ciężkości w jamie brzusznej. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu likwidując problem. Dzięki użyciu simetikonu możesz uniknąć przykrych dolegliwości i poczuć się lepiej!
Powrót do artykułów


Polecamy